Mosószóda - Melyiket válasszam?
Sokunknak van kedvenc mosópora. Számos dolog meghatározza, hogy miért választjuk ki pont azt. Ár, márka, különböző anyagú, színű ruhákhoz használatos, ez mind-mind befolyásoló tényező.
Azt azonban tudtad, hogy a legtöbb mosópornak mosószóda az alapja? Nem véletlenül, hiszen kiváló tisztítóhatással rendelkezik. Megfizethető, gazdaságos, környezetkímélő alternatíva, és még vízlágyító hatású is. Valljuk be, kiváló referenciákkal rendelkezik.
De miért választunk többször drága bolti mosószereket? Egy szó: marketing. A reklámok ontják ránk a vélt vagy valós információkat, hogy az ő mosóporuk miért a legjobb. A legjobb marketing szakemberek gőzerővel dolgoznak, hogy az eladást folyamatosan növeljék.
A mosószódát Neked találták ki, ha:
- Te az a típus vagy, aki szívesen megy vissza a kezdetekhez, természetes alapanyagokhoz a háztartásban.
- Szeretnél egy olcsó, de nagyon hatékony mosó- és tisztítószert.
- Ha szeretnéd használni mosáshoz, felmosáshoz, és még konyhai takarításhoz is (kiváló zsíroldó).
- Kiegészítést keresel a már meglévő, kedvenc mosószeredhez.
Lássuk, mi is ez pontosan, és mi a különbség a könnyű- és a nehéz mosószóda között? A szóda előállítására már az 1700-as években használták a Leblanc-eljárást. Azonban egy belga testvérpár 1861-ben kidolgozta a Solvay-eljárást (melyet róluk neveztek el), ami sokkal hatékonyabb, így a mai napig ezt az eljárást használják.
Mik az előnyei a mosószódának?
Környezetkímélő: A mosószóda természetes, környezetbarát anyag, ami nagyszerű alternatívája lehet a vegyi anyagokkal teli bolti mosószereknek. Nem tartalmaz illatanyagokat, mesterséges színezékeket vagy más káros vegyületet, így kevésbé terheli a környezetet.
Nem irritál: A mosószóda nem csak a környezetre, hanem az emberi egészségre is kedvező hatással lehet, mivel nem tartalmaz agresszív vegyi anyagokat, amelyek irritálhatják a bőrt (ennek ellenére egyéni érzékenység előfordulhat). A szálló por belégzését azonban mindenképp kerüld, mert ártalmas a légzőrendszernek.
Univerzális tisztítószer: A mosószóda sokoldalúan használható a háztartásban. Nemcsak mosásra, hanem tisztítószerként is alkalmazható konyhai felületeken, padlókon, csempéken, stb.
Hatékony folteltávolító: A mosószóda hatékonyan távolítja el a makacs foltokat ruhákról és más textíliákról. Különösen hatékony lehet olyan foltok ellen, mint a zsír, olaj, vagy kávé.
Megfizethető: A mosószóda általában olcsóbb lehet, mint a bolti mosószerek, így gazdaságosabb megoldást jelenthet a mosásra.
Mi a különbség köztük?
Hatékonyságban szinte semmi. Viszont külső tulajdonságaik más-más előnyökkel járnak.
Könnyűszóda (POR): Mint a neve is mutatja, könnyű, por állagú. Kezelése kicsit nehézkesebb a szálló por miatt, mint a granulált szerkezetűnek. Oldékonysága viszont a nehéz szódához képest sokkal jobb.
Nehézszóda (GRANULÁTUM): Granulált szerkezete miatt néhányan ezt részesítik előnyben, de más oka is van. A könnyűszódával ellentétben a granulátumok kicsit nehezebben oldódnak fel a vízben, így akár feleannyi is elég lehet egy mosáshoz.
TIPP: Készíts általános tisztítószert 1 liter víz, valamint 1-2 evőkanál mosószóda keverékével.
Fontos! Használatához általában csak megfelelő mennyiségű mosószódát kell hozzáadni a mosóprogramhoz, vagy a tisztításhoz. Azonban fontos figyelembe venni, hogy a mosószóda sem alkalmas minden típusú anyagra, és bizonyos anyagokat, például a selymet, vagy gyapjút károsíthat. Mindig célszerű először kisebb, alig látható területen kipróbálni kényesebb anyagokon a mosószódát, hogy megbizonyosodjunk annak biztonságos használatáról.
Használj mellé ecetet vagy citromsavat illóolajokkal, vagy ecetes alapú öblítőszert, hogy a textilek puhák és lágyak maradhassanak hosszútávon is.