Mindent Halloweenről
Mit jelent a Halloween szó?
"All Hallows eye" azt jelenti mindenszentek előestéje, azaz minden évben október 31.
Mi is az a Halloween?
Magyarországon még ugyan nem régóta ünnepeljük, de eredete nem Amerikába nyúlik vissza, és nem egy újkeletű szokásról van szó. Ez az ünnep a keltától származik, az ő egyik legszentebb ünnepéhez kapcsolódott a Samhain-hoz. A keltáknál ugyanis november 1-jén volt újév, búcsúztatták a nyarat, ünnepelték a telet, így hódolva a Napistennek és a Holdnak, a sötét és hideg időszak kezdetén. Úgy tartották hogy október 31-én az újév előestéjén az evilág és a túlvilág közötti határ elmosódik és találkozik, ezért a halottak, szellemek és túlvilági lények szabad bejárást kapnak ezen a napon a földi életünkbe. A kelták számos rituálét tartottak ezen a napon, hogy a szellemeket távol tartsák. Később a római katolikus egyház is beépítette ünnepei közé, mint mindenszentek ünnepe és halottak napja. Hiedelmeik szerint október 31-én az eltávozott lelkek próbálnak visszajutni a földi életbe. Az emberek jelmezeket öltve, felvonulással, tűzgyújtással próbálták távol tartani a szellemeket.
Több megközelítése van ennek az ünnepnek. A druidák szerint október 31-én tért vissza a földre azoknak a bűnösöknek a lelke, akik az előző esztendőben haltak meg, és azóta állatok testében éltek. Otthonaikban ezen a napon nem gyújtottak tüzet, se fényt és félelmetes ruhákban vonultak, ezzel is elijesztve a holtakat. Áldozatokkal kedveskedtek az isteneknek. A sötétség napja, a mágiák napja. A középkorban mindenszenteket megelőző napon tartották a legnagyobb rituáléikat a boszorkányok és varázslók (ez jellemző még ma is a szekták világában).
De miért tök?
VIII. században terjedt el, hogy a töklámpások megvédik a ház lakóit, elriasztják a túlvilági lelkeket és lényeket. A tököt O'Lanter-nek is nevezik. Sok történet szól eredetéről, de a főszereplő mindegyikben ugyanaz: egy férfi, aki nem nyert bebocsátást se a pokolba, se a mennybe, ő volt Jack O'Lantern. Egy XIX. századi amerikai történet szerint Jack annyira zsugori volt hogy arra lett ítélve, legyen örök bolyongója szellemként a földi létnek, lámpással kezében keresve nyugalmát. A történet szerint a lámpás eredetileg cukorrépa volt, benne pedig szén izzott. Aztán az ünnep meghonosodott Amerikában és a cukorrépát felváltotta a tök.
Ma már inkább kereskedelmi és szórakoztató jelentősége van az ünnepnek, elveszítve eredeti rituális jelentőségét. Ma a Halloween Amerikában a 2. legnépszerűbb ünnep, a boltok eladásait tekintve is. A sok borzalomból pedig ma már a gyerekek sem maradnak ki, pedig ez réges régen a felnőttek ünnepe volt. Hiszen a halál még a felnőttek számára is félelmetes dolog, nem hogy a gyermeki léleknek.
Itthon is egyre több Halloween-nel kapcsolatos "aktivitás" van. Éjszakai körmenetek, lakóközösségek fognak össze és kidíszített udvaraikban beöltözve várják a gyerekeket, akik azt kiabálják "Csokit, vagy csalunk".
De mit jelent a "csokit, vagy csalunk", "Trick or treat" kifejezés?
A gyerekek bekopogtatnak a házakba, és ezzel a felkiáltással válasz elé állítják a házigazdát, aki vagy kénytelen csokit, cukrot kínálni, vagy vállalja az ellene elkövetett csínyt.
Népszerűek a Halloween-i felvonulások és bulik is, ezekben a "tematikus" jelmezbálokban, bulikban minden narancs és fekete színű, és a dekoráció idézi a túlvilág minden létező hátborzongató elemét.
A dekorációk sora végtelen, a sötétség, a fény mind hozzájárul a félelmetes hangulathoz. A hangulatot fokozhatjuk saját magunk készített szappanokkal és gyertyákkal is.
Ebből válogattunk nektek:
Elkészítésük egyszerű, gyors és biztonságos. Akár gyerekekkel is könnyen elkészíthetőek.
Kövessetek Facebookon, Instagrammon, TikTokon folyamatosan újdonságokkal, ötletekkel várunk.