Liposzóma - a hatóanyag gömböcske

Aki csak járatos a bőrápolásban, meg fogja erősíteni hogy a legnehezebb feladat nem a napi rutin felállítása, hanem a megfelelő krémek kiválasztása. Tudtad, hogy a liposzómás krémek sokkal hatékonyabbak lehetnek, mint hagyományos társai? Ezeknek a felkapott készítményeknek megannyi nagyszerű hatása van, főként a ránctalanításban tarol, bár bevallom őszintén ennél többet én se tudok róluk.
Most pedig egy kozmetikus szavait olvasva tudhattok meg lényeges információkat ezekről a gömböcskéknek becézett liposzómákról.
A liposzómák egy vagy több foszfolipid kettős rétegből álló membránnal határolt gömböcskék, melyek a víz és a benne oldott hatóanyagok bőrbe jutását segítik. Ennek a foszfolipid molekulának van egy apoláris ("víztaszító") és egy poláris ("vízkedvelő") része.
![]() |
![]() |
A liposzómák előállításánál vizes közegbe lecitint, vagy más foszfolipideket tesznek, majd azokat ultrahanggal kezelik, így jönnek létre ezek a gömböcskék. A víz és a benne oldott hatóanyagok a gömb belsejébe záródnak, az így létrejövő "csapdákba" pedig különböző vízben oldódó hatóanyagokat lehet elhelyezni és a bőrbe juttatni pl. kollagén, elasztin, hialuronsav, növényi kivonatok, fényvédő anyagok stb.
Emellett az olaj csak a két membrán között helyezkedhet el. A hám felső rétegében ún. "depót" képeznek, ezáltal hatásuk hosszú távú és több szempontból rendkívül előnyös.
- A bőrbe mélyen felszívódnak
- Hatóanyag tartalmuktól függően pótolják a bőr hiányzó anyagait
- Bársonyossá, rugalmassá teszik azt
- Kozmetikai rendellenességek megszüntetésére és az öregedés késleltetésére alkalmasak
- Már az üres liposzómák is tartósan csökkentik a bőr láthatatlan vízleadását
- Hipoallergén