Hogyan válassz naptejet?
A napozás nem veszélytelen. Érdemes körbenézni, milyen lehetőségeink vannak a napvédelemre. Válasszunk olyat, ami az egész családnak jó szolgálatot tesz. A gyerekek bőrére fejlesztik a legkíméletesebb kozmetikumokat, valószínűleg nem nyúlunk mellé, ha mi is azt választjuk. Környezeti szempontból nem elhanyagolható tény, hogy éves szinten 14 000 tonna naptej folyik le rólunk az óceánba, ezzel is szennyezve az élővilágot.
"De szeretek strandolni."
A napsütés ellen pedig védekezni kell. Igen, de nem mindegy, hogyan, mivel. A pénzünkkel voksolunk, minden egyes vásárlásnál. A jól elköltött forintokkal szívességet teszünk egészségünknek és a természetnek is.
Nézzük, miket érdemes tudni a napvédelemről
Biztonságos napozás
Alapvetően ajánlás, hogy 11-15 óra között lehetőleg ne tartózkodjunk a tűzőnapon. Még a napimádó, gyorsan, szépen barnulók se menjenek 11-13 között közvetlenül napra.
Sminkben, alapozóban ne napozzunk! Napozás előtt 15-20 perccel hamarabb kenjük be a bőrünket.
Mit nézzünk a csomagoláson?
A faktorszám SPF (=Sun Protection Factor). Ez a szám, megmutatja, hogy hányszoros védelmet nyújt az UVB sugárzás ellen bőrünknek a fényvédő. Ha pl. 5 perc alatt lesz bőrpír a naptól testünkön, akkor a 20-as faktorszám 5 perc*20, azaz 100 percig fog hatni, ha lassabban pirulunk, tovább.
Ahogy a bőrünk barnul, egyre nagyobb a saját védőereje is, így idővel válthatunk alacsonyabb SPF számú termékre is. Viszont érdemes csobbanás után újra kenni, mert a naptej leázik rólunk a vízben, veszít a fényvédő erejéből.
Ennyit az SPF számról. Ez gondoskodik az UVB védelemről.
Az UVA védelmet viszont nem az SPF mutatja. Pedig fontos, mert átjut üvegen/autóüvegen is, és a bőr mélyebb rétegeiben blokkolja a kollagén és elasztin termelést, így gyorsabban öregszik a bőr, az UVA felelős a napallergiáért, és a bőrrák kialakulásában is szerepe lehet.
Nincs rá egy fixen figyelhető piktrogram, leírásban keressük: UVA védelem alacsony, magas, ultramagas...Ha az UVA védelemre vonatkozóan nem találunk leírást, inkább válasszunk másik terméket.
Érdemes megnézni az összetevőket, és káros anyagoktól mentes alternatívát keresni. Több kozmetikai termékeket gyüjtő felületen találhatunk információkat arra vonatkozóan, hogy milyen káros/nem káros, természetes összetevőkből áll egy készítmény. Előnyként említeném, hogy ezeken a gyűjtőoldalakon a véleményeket bogarászva könnyen eljuthatunk a számunkra minden szempontból tökéletes termékhez ár/érték/összetétel arányban.
"Szépen akarok barnulni"
A tartós barnulásért az UVB sugarak felelősek. Az UVB sugarak stimulálják a melaninszintet. A melanintermelés következtében kialakuló barnaság jelentős fényvédelmet nyújt a továbbiakban. A melanin a bőrön áthaladó UVA és UVB sugarak 90%-át elnyeri (míg egy SPF 50 fényvédő kb. 97%-ot).
"Nagyon fehér bőrű vagyok"
Nagyon fehér bőrűek hirtelen barnaságot ne várjanak, fontosabb a bőr védelme, mint a színe. De ha sokat sétálunk kora tavasztól kezdve egyre kevesebb ruhában, felkészíthetjük bőrünket a nyaralásra. Fogadjuk el magunkat olyannak, amilyenek vagyunk, valószínűleg a barna bőr nem is állna jól. :D
Mi a különbség a fizikai és a kémiai napvédő között?
Érzékeny bőrűeknek és gyerekeknek ajánlott fizikai napvédőt választani, titán-dioxiddal, vagy cink-oxiddal), mert ezek nem szívódnak fel a bőrben, így sem allergiát, sem fényérzékenységet nem okoznak. A fényt visszaverik, és szétszórják...így biztosítanak jelentős védelmet az UVA és UVB sugarakkal szemben. Ezzel a választással nem csak magunkat védjük, de az élővilágot is.
A kémiai fényvédők nem állnak meg a bőr felszínénél, hanem behatolnak a mélyebb rétegekbe, bekerülnek a véráramba, így, ha nem olyan terméket választunk, melynek az összetételével tisztában vagyunk, félő, hogy veszélyes anyagokat is bejuttatunk szervezetünkbe.
"De én csak egy naptejet akartam venni"
Utánajárni mindennek sok időt igényel, de eredményeképpen olyan termékekkel ápolhatjuk/védhetjük bőrünket, ami számunkra és környezetünk számára is a legelőnyösebb.
Biztonságos választás:
Napvédő csomagunkban nincsenek sem a bőrödre, sem a természetre káros anyagok, SPF7.
Tavaszra és őszre is javasolt, arcbőrre is.
Napvédő csomag/Fizikai UV szűrővel
Napozáshoz bőrbarát, hatásos fizikai UV védelmet nyújtó, alumínium- és nanorészecskéktől mentes napozókrémet készíthetsz az itt található alapanyagokból. Kb. 4-500 gramm napozókrém elkészítéséhez elegendő.
- Enhance US széles spektrumú UV szűrő 100 gramm
- Méhviasz pasztilla Ph.Eur (fehér) 100 gramm. Választhatsz sárgát is, de akkor megjegyzés rovatban jelezd kérlek.
- Sheavaj (dezodorált) 80 gramm
- Kakaóvaj natúr 100 gramm
- Cosgard tartósítószer 10 ml