Ajakápoló kisokos
A hideg téli, esős őszi, szeles tavaszi, de akár a nyári hőségben is jól jöhet egy ajakápoló, ami a legjobb esetben csupa természetes összetevőből készül. Mind ismerjük a nagy márkák népszerű termékeit, azonban nem ez az egyetlen megoldás. Ajakápolót készíteni könnyebb mint gondolnád. csupán a hozzávalókat kell összemelegíteni.
Milyen összetevőkre lehet szükségem?
Különböző növényi vajak (szilárdságuk miatt), olajok (folyékonyságuk miatt), méhviasz (szintén a szilárdítás miatt), ha a textúrát nézzük. Mélyebben átgondolva azonban ezeknek az összetevőknek csodás hatásaik vannak a bőrre, főleg az ajkak vékony bőrére. Ilyenek például sheavaj, kakaóvaj, mangóvaj, kókuszzsír. A méhviasz ugyan nem növényi vaj, mégis kellő szilárdságot ad az ajakápolónknak, emellett a méheknek köszönhetően egy kifejezetten egészséges alkotóeleme lehet az ajakírnek.
Növényi olajok közül például a mandula, jojoba, frakcionált kókuszolaj, aloe vera olaj (szójára érzékenyek ne használják, ugyanis szójaolajban van macerálva), csipkebogyómag olaj, hidegen sajtolt szőlőmag olaj, kendermag olaj, stb.
TIPP: Ha lapos tégelyben tárolnád, és nem ajakápoló tégelyben, akkor készítsd lágyabbra, hogy az ujjaddal könnyebben felvihesd.
TIPP: Az ajakápoló tégelyt töltsd a legtetejéig. Szilárdulás közben egy kicsit összemegy. Töltsd fel teljesen egy újabb kis adaggal, így elkerülheted hogy lyuk maradjon a tetején.
Mielőtt bármilyen bőrápoló terméket kipróbálnál, erősen ajánlott hogy teszteld a terméket egy kis bőrfelületen, így megbizonyosodhatsz arról, hogy nincs allergiás reakció.
Illóolajok az ajakbalzsamban?
Használhatunk többféle illóolajat, de nem mindegy melyiket.
-Kerüljük a "forró" olajokat. Ilyenek például a szegfűszeg, fahéj, oregánó, feketebors, citromfű, gyömbér, kakukkfű. Ezek az illóolajok bőrirritációt okozhatnak az érzékeny területeken.
-A citrusolajok sem a legideálisabbak az ajakápolókba. Fényérzékenyítő hatásúak, így leginkább olyankor alkalmazzuk őket, ha nem tartózkodunk napsütésben.
-Ami mindig egy kiváló választás, az a levendula. Illatos, nyugtatja a bőrt, és bármilyen kozmetikumba tökéletes választás.
FONTOS! A házi ajakbalzsam is megromolhat idővel, érdemes 1 éven belül felhasználni.
Szemcsés lett a textúrája?
Shea vaj használatakor előfordulhat szemcsésedés, ami bár zavaró jelenség, a termék minőségét nem befolyásolja, ugyanolyan hatékony marad. Azonban ha Te szeretnéd ezt elkerülni, akkor ügyelj a melegítés közbeni hőfokra. A sheavajat melegítsd 79,5 °C-ra egy duplafalú edényben (vagy vízgőz felett), és tartsd ezen a hőmérsékleten 20 percig, csak ezután add a többi hozzávalóhoz. Végül pedig tedd hűtőbe a kész terméket a gyors lehűlés érdekében, ugyanis a lassú lehűlés növeli a kristályosodás esélyét.
Túl kemény vagy túl puha lett az ajakbalzsam?
Ha volt egy elképzelésed, amilyet szerettél volna kapni, de a valóság nem egyezik az elképzeléssel, van egy jó hírünk! A probléma egyszerűen orvosolható. Az otthon készített ajakápolók konzisztenciájáért a méhviasz a felelős, így ennek adagolásával érhető el a megfelelő állagot. Olvasszuk fel újra a keveréket. Ha túl puha lett, akkor adjunk még hozzá méhviaszt, ha viszont túl kemény lett, egy kicsit több kókuszolaj lesz a megoldás.
Reméljük tudtunk segíteni ezzel a kis összefoglalóval. Ha Te is szeretnéd elkészíteni a saját ajakápolódat, a Humanity webáruházban mindent megtalálhatsz hozzá, még csinos ajakápoló tégelyeket is egyszerű, vagy macaron formában.




